تبلیغات
برسی موضوعات زناشویی به قلم دکترسعید کاشانی - پاسخ به سوالات زناشویی
به برسی موضوعات زناشویی به قلم دکترسعید کاشانی خوش آمدید ...
پاسخ به سوالات زناشویی

?1. چرا زندگی مشترک تنها 6 ماه اوّلش زیباست؟

?2. حد و حدود روابط جنسی در دوران عقد چیست؟

? 3.آیا نزدیکی با همسر در شبهای شهادت ائمه گناه دارد ؟

?4. ایا در هنگام روابط جنسی با همسر خود میتوان در مورد زن ومرد دیگر حرف زد ویا فکر کرد؟

?5. آیا جماع عشق واقعی را از بین میبرد؟

?6. آیا نزدیكی با همسر از راه پشت (دُبُر) از نظر شرعی اشكال دارد؟

?7. آیا میتوان آلت تناسلی را در دهان زن نهاد؟آیا حرام نیست؟

?8. اگر مرد با زن بازی کند ولی هیچ گونه عمل نزدیکی صورت نگیرد ایا ابی که از زن خارج می شود حکم منی را دارد؟

?9. خوردن شیر همسر چه حکمی دارد؟

?10. استمناء توسط همسر چه حکمی دارد؟

?۱1. اگر مردی در دوران عقد با همسر خود نزدیکی کرده باشدبه طوری که بکارت همسرش پاره نشده باشد ومنی از او خارج و روی دهانه رحم زن بریزد حتی به اندازه یک قطره آیا امکان باردار شدن وجود دارد؟ اگر وجود دارد چگونه میتوانیم جلوگیری کنیم؟

?12. آیا نزدیکی از پشت باعث بزرگ شدن باسن می شود؟ چرا نباید مایع منی داخل مقعد ریخته شود؟

?13. اگر رابطه جنسی صورت بگیرد و سپش انزال صورت بگیرد و شستشوئئ صورت نگیرد و فقط آب منی با دستمال پاک شود و پس از 2و3 ساعت دوباره رابطه صورت گیرد ولی انزالی رخ ندهد.آیا آب مذی یا وذی باعث بارداری می شود؟

?14.راجع به احکام غسل جنابت و اینکه چه وقت بر زن واجب میشود بگوئید؟ ایا ترشحاتی که هنگام حرف زدن عاشقانه ی مرد از زن خارج میشود نجس است؟

?15.دختری هستم که مدت 1 ماه است عقد دائم کردم ولی از روابط جنسی چیز زیادی نمیدانم!!!معمولا دیر تحریک میشوم یا اصلا هنگام معاشقه ی همسرم تحریک نمیشوم؟مشکلم چیست؟

?16.هنگام معاشقه ی مرد با زن بدون نزدیکی ترشحاتی که از زن خارج میشود نجس است و غسل بر او واجب میشود؟ مایع منی مربوط به مرد است یا در مورد زنان هم وجود دارد؟چه موقع؟

?17.آیا ریختن منی در جایی دیگر مثل بادکنک یا دستمال برای جلوگیری از نجس شدن لباس اشکال دارد؟

?18.یكی از نشانه های جنابت شهوته آیا شهوت وقتی رخ میدهد كه صداهایی مانند آخ اوف و... خارج شود یا نه؟

?19. آیا رطوبتى كه هنگام ملاعبه و شوخى با همسر از زنان خارج مى‏شود، حكم منى را دارد؟

?20.آیا غسل جنابت در زمان حیض صحیح است؟

?21.پس از نزدیکی با همسرم و زمانی که از هم جدا می شویم منی وارد شده از واژن او خارج میشود.آیااین امر طبیعی است .آیا برای بارداری مشکلی ایجاد نمیکند؟

?22.ایا ایجاد رابطه با خواهر همسر گناه است؟

?23.اگر با همسر خود بازی کنیم تا هر دو به اوج لذت برسیم اشکال دارد؟

?24.نشانه ی اوج لذت زن چیست؟

سوال 1

? چرا زوج های جوان بعد از گذشت مدّتی از آغاز زندگی دیگر آن شور و شوق دوران نامزدی را ندارند و مانند سابق از همسرشان لذت نمی برند؟ و به قول خیلی ها : چرا زندگی فقط 6 ماه اوّلش زیباست؟...!

پاسخ

مطلبی که باید مدّ نظر قرار گیرد این است که در آغاز آشنایی ها هر دو نفر از طرف مقابل تنها یک ظاهر و یا باطن کلّی می بینند و به جزئیات آن توجهی ندارند که این امر به علّت کمی مدّت آشنایی کاملاً طبیعی است، ولی بعد از گذشت مدّتی از آغاز زندگی کم کم به جزئیات درونی و ظاهری یکدیگر پی برده و آن جزئیات را به تنهایی مورد بررسی قرار می دهند، غافل از اینکه این جزئیات که برخی بد و برخی خوب هستند در کنار یک دیگر آن کلّیتی را می سازند که در اوایل با چه عشقی به آن دوستت دارم می گفتند.

مشکل اصلی در اینجاست که اگر با دید جامعی به طرف مقابل نگاه کنند خواهند دید که کاستی های او در کنار خوبی هایش چه زیباست و بالا تر از آن در کنار خوبی های خودشان... اگر همیشه به یکدیگر کلی نگاه کنیم و در جزئیات وجودی هم توقف نکنیم، زندگی همیشه همان شیرینی اوّل خود را خواهد داشت، چه بسا با این دید کلی، هر روز ابعاد تازه ای از وجود هم خواهند شناخت که به علاقه یشان بیشتر دامن خواهد زد.

?ابتدای صفحه

سوال 2

? من در آستانه ازدواج با دختری هستم ولی می خواهیم فعلا عقد کنیم و تا چند سالی به همین منوال بمانیم ولی من درباره حد و حدود رولبط جنسی در این دوران هیچ نمی دانم لطفا مرا راهنمایی کنید ممنون و سپاسگذارم. ( )

پاسخ

در این خصوص باید گفت تقریبا هیچ محدودیتی در روابط جنسی بین زن و شوهر وجود ندارد، چه در عقد موقت و چه در عقد دائم ، ولی متعارف این است که در مدت عقد موقت با دختر باکره دخول انجام نشود ، چه از دبر ( پشت ) و چه از قبل ( جلو ) و در دوران عقد دائم هم دخول از دبر ( پشت ) مکروه موکد است.

و اجازه ی زن یا عدم اجازه ی وی تاثیری در حکم ندارد.

پیشنهاد می شود ، مدت عقد را زیاد طولانی نکنید ، مخصوصاً عقد دائم را...

اما در مدت عقد دائم هر نوع استفاده و لذت بری مرد از زن و بالعکس بسیار نیکو است و زن حق ندارد از لذت بری مرد ممانعت به عمل آورد، و نیکو است ، مرد از نظر جنسی زن را ارضا کند چرا که امام صادق (ع) می فرماید: اگر یکی از شما با همسرش جماع کند و او را ارضا نکند اگر آن زن به یک سیاه زنگی دست پیدا کند به او بیاویزد.

?ابتدای صفحه

سوال 3

? آیا نزدیکی با همسر در شبهای شهادت ائمه گناه دارد ؟ (رضا)

پاسخ

خیر ، ولی بهتر است در این شبها ، از لهو و لعب بدور باشیم و به عبادت و سوگواری بپردازیم ، و اگر خوف به گناه افتادن وجود دارد به نزدیکی بپردازیم و حواسمان باشد تا این کار به صورت شادی کردن در نیاید و این مصیبت را فراموش نکنیم

?ابتدای صفحه

سوال 4

? ایا در هنگام روابط جنسی با همسر خود میتوان در مورد زن ومرد دیگر حرف زد ویا فکر کرد؟

پاسخ

خیر، زن و مرد مسلمان و مومن هرگز چنین كاری نخواهند كرد چرا كه عواقب شوم آن دامن گیر آنها خواهد شد ؛ رسول الله (ص) در وصیت خود به امام علی (ع) فرمود: یا علی! با شهوت و خواهش زن دیگری با زن خود جماع مكن كه اگر فرزندی حاصل شود مخنث و در صفت زنان ( دو جنسییت؛ كه امروزه نیز در جامعه زیاد مشاهده می شود) و یا دیوانه خواهد شد. و در مورد حرف زدن فرمود: در هنگام جماع كمتر حرف بزند كه اگر فرزندی حاصل شود لال می شود.

?ابتدای صفحه

سوال 5

? آیا جماع عشق واقعی را از بین میبرد؟

پاسخ

برای پاسخ به این سوال باید ابتدا روشن شود از منظور از عشق چه عشقی است؛ امروزه عشق هایی كه از روی شهوت آغاز می شوند بسیار زیادند به طوری كه به سختی می توان گفت بین زن و مردی عشقی آغاز شود كه در بطن خود شهوتی را پنهان نكرده باشد و محبت قلبی صِرف باشد.
بسیاردیده شده كه دختران و پسران پس از دوستی ها و عشق بازی ها و در نهایت با ایجاد رابطه ی جنسی و اتمام آن ناگهان نسبت به هم سرد شده و دیگر از آن همه عشق و علاقه رنگ كم رنگی مشاهده می شود، تا جایی كه گاهی كار به به هم خوردن رابطه می كشد ، چرا كه انسان حریص است به آنچه كه به آن دست پیدا نمی كند و وقتی عشقی با شهوت آغاز شود و سپس آن شهوت ارضا شود مسلّماً دیگر انگیزه ای برای وجود آن عشق نیست و محبت رنگ خود را باخته و كار به دلزدگی می رسد. امّا پر وا ضح است كه چنین علاقه ای ، عشق واقعی نیست و این علاقه به روح و واقعیت وجودی معشوق نیست بلكه عاشق در اینجا علاقه مند به جسم معشوق می شود و پس از وصال دیگر برایش آن جذابیت اولیه را ندارد، امّا در سایه ی تعالیم اسلامی انسان حقیقتاً به آن عشق حقیقی دست می یابد و این میسّر نیست مگر با عمل به دستورات آن.
یكی از مسائلی كه در تداوم عشق پایدار میان زن و مرد بسیار مهم است ، بستن عهد و پیمان ازدواج است كه طبق دستور اسلام به دوشكل موقت و دائم امكان پذیر است، در این حالت زن و مرد به خاطر تعهداتی كه نسبت به هم دارند هرچند به خاطر شهوت به هم علاقه مند شده باشند امّا پس از ارضاء آن در كنار هم می مانند و خداوند محبّت آنان را در قلب هم زیاد می كند و به مرور ابعاد جدیدی از محبت را درك كرده و علاقه مند می شوند و در مسیر رسیدن به عشق واقعی گام بر می دارند.
لازم به ذكر است كه مطالبی كه قید می شود كاملاً جنبه ی عملی داشته و با توجه به تجربیات بسیاری ذكر می شود.
طبق تعالیم اسلام انسان می آموزد كه به حقیقت انسانها عشق ورزیده و و جود آنها را دوست داشته باشد امّا طبیعتاً توجه به باطن وجود افراد بدون توجه به ظاهر وجودشان در ابتدای امر ممكن نیست. به عبارت دیگر برای اینكه انسان به مرتبه ی بالاتری نگاه كند باید در ابتدا سیر باشد مثل اینكه انسان گرسنه نه به ویتامین غذا فكر می كند و نه به آداب غذا خوردن و از این قبیل، امّا وقتی انسان مرتبه ی پایین تر عشق را كه همان عشق شهوانی است طی كرد تازه می تواند به دنبال ادامه ی مسیر رشد رفته تا جایی كه حقیقتا ً عاشق وجود معشوق خود شود . و برای رسیدن به چنین عشقی تنها باید از وجود كامل ؛ یعنی خداوند كمك گرفته و از عنایات اهل بیت پیغمبر (ص) یاری جست. آنگاه بعد از رسیدن به چنین عشقی یك عشق بالاتر در مقابل آدمی است ؛ در آن زمان كه عاشق وجود معشوق خود گشت اكنون به آن وجودی كه این وجود معشوق را آفریده توجه پیدا می كند و سپس عاشق آن می شود و آن زمان است كه می گوید : عاشقم بر همه عالم كه همه عالم از اوست.
اما در اوایل روابط زناشویی ممكن است گاهی دلزدگی هایی در طرفین پس از ارضاء نیاز جنسی به وجود آید كه با خرد ورزی یك طرف می تواند سریعاً به عشقی قوی تر تبدیل شود كه آن عشق اوّلیه در مقابلش صفر است. و راهش این است كه یك طرف آگاه به شدت محبت خود را آغاز كرده و ادامه دهد حتی به ظاهر و حتی اگر احساس تنفر كرد باز هم محبت خویش را ادامه دهد و آنگاه است كه پس از مدتی عشق به ثمر نشسته و عشق طرف مقابل شكوفه می دهد و احساس تنفر به وجود آمده در خود شخص هم از بین رفته و جای خود را محبت می دهد : از محبت خارها گل می شود.
قابل توجه است كه ایم مسائل امروزه بیشتر در مورد مردان دیده می شود و اگر آن مرد آگاه باشد می تواند زندگی خود را تبدیل به یك زندگی بهشتی كند اما اگر آگاه نباشد و متوجه نباشد این زن است كه باید زندگی را حفظ كرده و خود و همسر خود را نجات دهد.

?ابتدای صفحه

سوال 6

? آیا نزدیكی با همسر از راه پشت (دُبُر) از نظر شرعی اشكال دارد؟ ( احمد)

پاسخ

از نظر قریب به اتفاق علما نزدیكی با همسر از پشت كراهت شدید داشته و در برخی موارد حرام است و نیز از نظر اخلاقی كار صحیحی نمی باشد چرا كه برای زن تنها درد را به همراه خواهد داشت و گاهی با عث انزجار از مرد و یا رابطه ی جنسی می شود و همچنین از نظر پزشكی باعث بسیاری از بیماری های ركتومی و دستگاه دفعیات از جمله بواسیر شده و همچنین بیماری هایی چون سوزاك و سایر بیماری های مقاربتی و دستگاه تناسلی را به همراه خواهد داشت، همچنین نا همگونی اندام زن را به همراه می آورد و باعث نوعی پوف آلود شدن اندام وی می شود كه پیری زود رس را به همراه خواهد داشت.

در روایات بسیاری از اهل بیت (ع) نیز به شدت از این كار نهی شده است و این كار را بسیار ناروا دانسته اند. چرا انسان عاقل راه طبیعی و لذت بخشی را كه خداوند برای او قرار داده است رها كرده و از بیراهه رود.

سوال 7

? آیا میتوان آلت تناسلی را در دهان زن نهاد؟آیا حرام نیست؟ ( شهرام)

پاسخ

آری ، حتی می توان گفت یكی از لذت بخش ترین قسمت های رابطه ی جنسی می تواند رابطه ی دهانی باشد ، همچنان كه از معصوم (ع) سوال شد آیا انسان می تواند فرج زن خویش را ببوسد؟ حضرت پاسخ دادند باكی نیست. امّا كار هایی كه معمولا افراد فاحشه و منحرف انجام می دهند مثل خوردن منی بسیار قبیح و علاوه بر حرام بودن عواقب جسمی و روحی نیز در پی دارد.

?ابتدای صفحه

سوال 8

? اگر مرد با زن بازی کند ولی هیچ گونه عمل نزدیکی صورت نگیرد ایا ابی که از زن خارج می شود حکم منی را دارد؟ (مرجع: آیت الله بهجت)

پاسخ

اگر آب همراه با شهوت و جستن بیرون آمده و بعد از بیرون آمدن آن بدن سست شده ُ حکم منی دارد ، حتی اگر بدن سست هم نشود باز حکم منی دارد. و کم یا زیاد آن فرقی ندارد.

سوال 9

? خوردن شیر همسر چه حکمی دارد؟(رحیم)

پاسخ

خوردن شیر همسر جائز نیست (حرام است)

?ابتدای صفحه

سوال 10

? استمناء توسط همسر چه حکمی دارد؟(حسین)

پاسخ

جایز است (اشکالی ندارد)

سوال ۱1

? اگر مردی در دوران عقد با همسر خود نزدیکی کرده باشدبه طوری که بکارت همسرش پاره نشده باشد ومنی از او خارج و روی دهانه رحم زن بریزد حتی به اندازه یک قطره آیا امکان باردار شدن وجود دارد؟ اگر وجود دارد چگونه میتوانیم جلوگیری کنیم؟(الیاس)

پاسخ

به راستی نمی توان گفت امکان باردار شدن به طور صد در صد وجود ندارد ولی می توان گفت امکان بار دار شدن بسیار ضعیف است و به ندرت چنین اتفاقی می افتد ، و شرط آن این است که منی از دهانه ی رحم داخل واژن شده و لقاح صورت گیرد که اگر بعد از ریخته شدن منی بر روی دهانه ی رحم زن خود را سریعا شستشو دهد معمولا احتمال بارداری از بین می رود اما اگر احتمال بارداری می دهید می توانید تا ?? ساعت بعد از قرص های زد بارداری استفاده کنید و دو وعده مصرف کنید که البته دستور استفاده را حتما از داروخانه سوال کنید اگرچه ما اینکار را توصیه نمی کنیم چرا که ممکن است عوارضی برای زن در پی داشته باشد.

?ابتدای صفحه

سوال 12

? آیا نزدیکی از پشت باعث بزرگ شدن باسن می شود؟ چرا نباید مایع منی داخل مقعد ریخته شود؟(نفس)

پاسخ

خیر نزدیکی از پشت باعث بزرگ شدن باسن نمی شود و این موضوع از نظر علمی ثابت نشده است بلکه یک اشتباه عامیانه است.

اما مسئله ای که باعث شده نزدیکی از پشت توصیه نشود ایجاد بیماری های مقاربتی است و دلیل اصلی آن وجود میکربی به نام استریپکوک در قسمتی از انتهای روده ی بزرگ به نام کولُن است و وجود این میکروب در آن قسمت از بدن برای جذب آب و جلوگیری از یبوست الزامی است، اما ضرری که این میکروب دارد باعث ایجاد بیماری سوزاک در آلت مرد شده و چون معمولاً پس از نزدیکی از پشت نزدیکی از جلو نیز حاصل می شود این میکروب از آلت مرد به عورت زن نیز منتقل شده و زن را نیز دوچار بیماری سوزاک می کند. همچنین اگر منی مرد در داخل مقعد ریخته شود به رشد هرچه سریع تر ای میکروب کمک می کند و لزا این کار به هیچ عنوان توصیه نمی شود.

?ابتدای صفحه

سوال 13

? اگر رابطه جنسی صورت بگیرد و سپس انزال صورت بگیرد و شستشوئئ صورت نگیرد و فقط آب منی با دستمال پاک شود و پس از 2و3 ساعت دوباره رابطه صورت گیرد ولی انزالی رخ ندهد.آیا آب مذی یا وذی باعث بارداری می شود؟(م)

پاسخ

بله این امکان وجود دارد چراکه به احتمال قوی در صورت ادرار نکردن بعد از انزال مقداری منی در مجاری باقی مانده باشد. بلکه در صورت مستعد بودن زوجین احتمال قوی بر باردارشدن می رود.

?ابتدای صفحه

سوال 14

? راجع به احکام غسل جنابت و اینکه چه وقت بر زن واجب میشود بگوئید؟ ایا ترشحاتی که هنگام حرف زدن عاشقانه ی مرد از زن خارج میشود نجس است؟(تسنیم)

پاسخ

خیر نجس نیست و از نظر آیت الله بهجت (ره) غسل جنابت در دو صورت بر زن و مرد واجب می شود 1. دخول 2. خروج منی.

?ابتدای صفحه

سوال 15

? دختری هستم که مدت 1 ماه است عقد دائم کردم ولی از روابط جنسی چیز زیادی نمیدانم!!!معمولا دیر تحریک میشوم یا اصلا هنگام معاشقه ی همسرم تحریک نمیشوم؟مشکلم چیست؟(تسنیم)

پاسخ

برای رفع این مشکلات دو کتاب بسیار موثر و خوب و ارزشمند که بسیار کارگشای مشکلات روانی ، جسمی و عاطفی زوجین است معرفی می شود که حتما هم خودتان خوانده و هم با مطرح کردن مشکلات خود به همسرتان برای رفع آن مشکلات به ایشان نیز توصیه کنید این دو کتاب را بخوانند. 1. راز هایی در باره ی زنان 2. رازهایی در باره ی مردان ترجمه ی هادی ابراهیمی.

?ابتدای صفحه

سوال 16

? آیا مایع منی مربوط به مرد است یا در مورد زنان هم وجود دارد؟چه موقع؟(تسنیم)

پاسخ

بله منی در زنان نیز وجود دارد و در موقع اوج شهوت و ارضا شدن ترشح می گردد و اگر در داخل واژن ترشح شود و خارج نشود طبق نظر آیت الله بهجت (ره) غسل بر زن واجب نیست.

?ابتدای صفحه

سوال 17

?آیا ریختن منی در جای دیگر برای جلوگیری از نجس شدن لباس اشکال دارد؟(رامین)

پاسخ

خیر، اگر منی خارج شده از بدن بیرون از رحم زن ریخته شود فرقی در اینکه کجا ریخته می شود ندارد و اصولا در احکام علت خروج منی مورد بحث است که به واسطه ی رابطه با همسر بوده و یا از راه حرام.

?ابتدای صفحه

سوال 18

?یكی از نشانه های جنابت شهوته آیا شهوت وقتی رخ میدهد كه صداهایی خاص خارج شود یا نه؟(رامین)

پاسخ

خیر جنابت تنها از دو را رخ می دهد یکی جماع و دوم بیرون آمدن منى ، چه در خواب باشد و چه در بیدارى ، با اختیار باشد یا بى اختیار، كم باشد یا زیاد، با شهوت باشد یا بى شهوت

?ابتدای صفحه

سوال 19

? آیا رطوبتى كه هنگام ملاعبه و شوخى با همسر از آنان خارج مى‏شود، حكم منى را دارد؟(مرجع آیت الله خامنه ای)(نسترن)

پاسخ

اگر زن به اوج لذت جنسى برسد و در آن حال مایعى از او خارج شود جنابت محقق شده و غسل بر او واجب مى‏شود و اگر شك كند كه به این مرحله رسیده یا نه و یا شك در خروج مایع داشته باشد، غسل واجب نیست.

?ابتدای صفحه

سوال 20

?آیا انجام غسل جنابت در زمانی که پریود هستیم صحیح است؟(نسترن)

پاسخ

طبق نظر آیت الله خامنه ای غسل اشکال دارد و باید پس از پاک شدن غسل نماید ولی طبق نظر آیت الله بهجت می تواند برای طهارت از خباثت جنابت در هنگام حیض غسل کند.

?ابتدای صفحه

سوال 21

?پس از نزدیکی با همسرم و زمانی که از هم جدا می شویم منی وارد شده از واژن او خارج میشود.آیااین امر طبیعی است .آیا برای بارداری مشکلی ایجاد نمیکند؟(مجید)

پاسخ

بله طبیعی است و معمولا مشکلی ایجاد نمی کند، اما بهتر است پس از اتمام نزدیکی زن مقداری دراز کشیده و ترجیحا یک بالش به زیر خود بگذارد تا منی کمتری از او خارج شود.

?ابتدای صفحه

سوال 22

?ایا ایجاد رابطه بین خواهر همسر گناه است؟(محمد)

پاسخ

بله ،مانند سایر نامحرم هاست.

?ابتدای صفحه

سوال 23

?اگر با همسر خود بازی کنم تا هر دو به اوج لذت برسیم اشکال دارد؟(محمد)

پاسخ

خیر اشکالی ندارد.

?ابتدای صفحه

سوال 24

?نشانه ی اوج لذت زن چیست؟(محمد)

پاسخ

معمولا حرکت های سریع و نوعی تشنج کوتاه، تنفس سریع، تپش قلب ، و گاهی سرخ شدن گونه ها یا به ندرت جمع شدن اشک در چشم ها و گاهی ایجاد صداهایی خاص که نا خود آگاه از هنجره ی زن خارج می شود.

 موضوع :  پاسخ به سوالات زناشویی ، این مطلب توسط سعید کاشانی  روز شنبه 28 آبان 1390 در ساعت 06:21 ب.ظ نوشته شد | نظرات()